Siberian Husky posiada dwuwarstwową okrywę włosową (gęsty podszerstek + włos okrywowy). Podstawową czynnością pielęgnacyjną u tej rasy jest regularne szczotkowanie, ponieważ dorodny podszerstek posiada tendencję do filcowania się. Dzięki regularnemu szczotkowaniu podszerstka, na bieżąco będzie on rozdzielany, a martwy włos usuwany. Ponadto w ten sposób zapewnimy właściwą wentylację skóry oraz zapobiegniemy niepotrzebnym podrażnieniom.
Sierść tej rasy powinno się szczotkować 1-2 razy w tygodniu drucianą szczotką na tyle długą by sięgała do samej skóry, ponadto potrzebna będzie również szczotka pudlówka z zakrzywionymi końcami do porządnego wyczesania podszerstka i usunięcia martwego włosa. Przyda się również grzebień do sprawdzenia czy dobrze wyczesaliśmy dane miejsce (o tym czy lepiej używać szczotki czy grzebienia pisaliśmy tutaj).
Ważne jest, aby włosa nie szczotkować nigdy na sucho, gdyż można go uszkodzić. Warto zatem, zainwestować w dobrą odżywkę w sprayu, która ułatwi nam czesanie, a jednocześnie zabezpieczy zdrowy włos.
W przypadku, gdy pojawiły się już kołtuny warto jest zainwestować w specjalne metalowe zgrzebło do ich rozdzielania. Pamiętajmy, że rozczesywanie skołtunionej sierści nie jest przyjemnym zabiegiem dla psa i należy to robić umiejętnie i ostrożnie. Najlepiej jednak w takiej sytuacji udać się do psiego fryzjera, który posiada odpowiednie narzędzia i umiejętności, aby doprowadzić szatę do właściwego stanu.
Siberian Husky linieją bardzo gwałtownie i niemal w jednym czasie zrzucają cały swój podszerstek. Nie wyglądają one wówczas zbyt urodziwie J Linienie rozpoczyna się od wypadania podszerstka, który należy usuwać na bieżąco. Dopiero po ok. 2 tygodniu rozpoczyna się wypadanie włosa okrywowego. Najpierw odrasta podszerstek, a następnie włos okrywowy. Przy regularnym szczotkowaniu proces ten powinien trwać ok. 3 tygodni.
Pies żyjący w mieszkaniu ma nieco zakłócony powyższy cykl. Oznacza to, iż może linieć cały rok lecz mniej gwałtownie. Jednakże jak widać na powyższym zdjęciu nie jest to regułą. Tym bardziej, że nie każdy pies lubi zabiegi pielęgnacyjnej. Dlatego warto czasami skorzystać usług profesjonalnego salonu pielęgnacji psów, który szybo i sprawnie zajmie się szatą naszego pupila. Dobry psi fryzjer bez problemu poradzi sobie z takim problemem J