Niektóre psy nie mogą być pielęgnowane przy użyciu maszynki bądź nożyczek. Zamiast tego, ich okrywa włosowa wymaga trymowania. Ale czym jest ten rodzaj pielęgnacji i jakie psy go potrzebują?

Jeśli chodzi o utrzymanie okrywy włosowej psa w dobrej kondycji i zdrowiu, najlepszą rzeczą, jaką może zrobić właściciel, jest regularne pielęgnowanie jej zgodnie z uwarunkowaniami genetycznymi danej rasy. Dla niektórych psów regularne pielęgnowanie oznacza coś więcej niż szczotkowanie kilka razy w tygodniu. Dla innych psów, pielęgnacja jest trochę bardziej skomplikowana. Niektóre psy mają włos, który wymaga szczególnej metody pielęgnacji zwanej trymowaniem.

Co to jest trymowanie?

Trymowanie jest rodzajem pielęgnacji, która polega na ręcznym usuwaniu nadmiaru włosów u psa. Najczęstszą metodą pielęgnacji psów jest strzyżenie maszynką  – ta metoda polega na skróceniu bądź zgoleniu okrywy włosowej psa bez usuwania całości włosa. Różnica między przycinaniem a trymowaniem polega na tym, że trymowanie wykonuje się ręcznie i usuwa się włos z korzeniem, który dojrzał i jest gotowy do wyjęcia, dzięki czemu nowa warstwa zdrowego włosa może wzrastać. Za każdym razem kiedy strzyżemy psa predestynowanego do trymowania skracamy jedynie wierzchnią warstwę martwej okrywy włosowej, gotowej do wyjęcia, nie robiąc tym samym miejsca dla nowego zdrowego włosa. W rezultacie strzyżenie powoduje, iż okrywa włosowa może zmienić swoją strukturę, kolor oraz stracić funkcję, którą pełni (bariera termoizolacyjna). Dzięki trymowaniu włos rośnie zdrowy, dobrze odżywiony, skóra jest należycie ukrwiona oraz cyrkulacja powietrza jest prawidłowa.

Jakie rasy wymagają trymowania?

W przypadku trymowania, bardziej chodzi o typ włosa niż o rasę psa. W naszym salonie mamy dużo psów w typie rasy (kundelki), których okrywa włosowa kwalifikuje się do trymowania, a nie strzyżenia maszynką czy nożycami. Oczywiście, psy rasowe mają jasno określony rodzaj włosa, dzięki czemu doświadczony psi fryzjer bez problemu dobierze właściwą pielęgnację zgodnie z wzorcem i wyjaśni dlaczego daną rasę należy w taki, a nie inny sposób pielęgnować. Typ okrywy włosowej, która wymaga trymowania, posiada dwa rodzaje włosów – miękki i gęsty podszerstek oraz wierzchni włos okrywowy. Proces trymowania (ręcznego usuwania) obejmuje usuwanie martwych włosów z wierzchniej warstwy, wyciągając je z korzeniem (ważne: psa to nie boli!). Usuwając całkowicie włos gotowy do wyjęcia, tworzymy przestrzeń, w której powstaje nowa zdrowa warstwa.

Niektóre z ras, które posiadają okrywę włosową wymagającą trymowania:

Airedale Terrier
Bouvier de Flanders
West highland white terrier
Cairn Terrier
Fox Terrier
Jack Russel Terrier
Sznaucer
Jamnik Szorstkowłowsy

Trymowanie wymaga właściwych umiejętności. Należy wiedzieć, który włos jest gotowy do wyjęcia, a który jeszcze nie. Dlatego też, warto skorzystać z usług profesjonalnego salonu pielęgnacji psów, aby nie zepsuć włosa i nie sprawić bólu pupilowi. Ważne jest aby przed trymowaniem nie kąpać psa co najmniej 3 tygodnie. Trymowanie jest czynnością czasochłonną i może potrwać nawet 2-4 h.Pielęgnacja jest zasadniczą częścią obowiązków właściciela psa i jest to zadanie, które może stanowić wyzwanie dla niektórych ras. Dlatego warto skorzystać z usług fryzjer dla psów, aby nauczyć się właściwej pielęgnacji.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>